7. RAZRED
- Katolici istočnog obreda
Zadatci:
- Udžbenik strana 112. – 119. – pročitati
- prepisati sa strane 114 Zapamtimo
- prepišite 4 natuknice koje smatrate vama najvažnijima
- Ustrojstvo: Nakon raskola o kojem smo detaljno učili na prijašnjim satovima pravoslavlje se razvija u autokefalne Crkve. To su samostalne i neovisne crkvene jedinice, uglavnom vezane uz teritorij jedne države ili naroda. Najpoznatije su Ruska i Grčka pravoslavna crkva. Na čelu im redovito stoji patrijarh ili arhiepiskop.
- istočno kršćanstvo poznato je pod imenom pravoslavlje ili ortodoksno kršćanstvo.
- riječ ortodoksno ima sljedeće značenje: orto grč. znači pravo; doxa grč. može se prevoditi sa slava i sa vjera. Ispravan prijevod riječi ortodoksna je pravovjerna.
- ortodoksne crkve su autokefalne – ograničavaju se na jedan narod (ruska, rumunjska, srpska, grčka, makedonska pravoslavna crkva); Slaba je povezanost među njima.
- Nauk: Pravoslavlje ima mnogo zajedničkog s katoličkom vjerom, ali postoje i mnoge razlike:
- u vjeri ne priznaju da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina
- ne prihvaćaju dogme o Marijinu bezgrešnom začeću i uznesenju na nebo
- u crkvenoj vlasti ne priznaju papino prvenstvo i nezabludivost
- u pitanjima crkvene discipline: bizantski obred u liturgiji, neprihvaćanje svećeničkog celibata, služenje mise s kvasnim kruhom, zabrana čašćenja kipova
- imaju sedam sakramenata: euharistija sa kvasnim kruhom, ispovijed ispred ikonostasa bez pojedinosti, s krštenjem se podjeljuje i potvrda i prva pričest (samo pod prilikama vina); svećenički se red dijeli na više i niže redove. Svećenici se smiju ženiti, ali samo prije ređenja, dok biskupi ne i biraju se iz redova monaha (redovnika). Bolesničko pomazanje podjeljuju sedam svećenika – uljem se pomazuje u obliku križa čelo, nos, obrazi, usta, prsa i ruke.
- iznimno se časti Majka Božja koju nazivaju imenom Theotokos (Bogorodica);
- liturgijska godina započinje 1. rujna i vrijeme se računa prema julijanskom kalendaru (neke su crkve prihvatila gregorijanski kalendar: rumunjska i bugarska);
- liturgijske boje su bijela (Božić i Uskrs), zelena (Duhovi, veći blagdani), crvena (mučenici) i plava (Marijini blagdani)
- Liturgijski jezik je staroslavenski.
- Graditeljstvo: Crkvene zgrade su prepoznatljivog stila gradnje, nemaju klupa, pred svetištem je ikonostas, zidovi su bogato ukrašeni ikonama od kojih Pantokrator je obvezatan – Isus koji sudi
Najnoviji komentari